Něco o kapele

17. července 2011 v 0:44 | Kajušík |  UDG

UDG

Historie kapely sahá až do roku 1996, kdy se spolužáci z ústeckého gymplu Jugi (Tomáš Staněk) a dvojčata Petr a Pavel Vrzákovi začínají potkávat na zkouškách ve sklepě u Vrzáků doma. Další roky jsou ve znamení personálních změn a první fungující sestava, v níž byste již našli čtrnáctiletého saxofonistu Adama Kuperu, se ustaluje v roce 1999. Rok nato kapela natáčí demo "Štěkat do boudy" a snaží se koncertovat i mimo rodné město. Mezi lety 2000-2003 kapela pravidelně zkouší a koncertuje a na místo kytaristy přichází Bohumil Němeček. Výsledkem nové spolupráce je v roce 2003 druhá demonahrávka s názvem "Obsazeno místenkou" (Studio Hostivař), se kterou se skupina hlasí do několika vyhledávacích soutěží. V květnu 2004 se skupina UDG stavá z rozhodnutí odborné poroty vítězem druhého ročníku soutěže Coca - Cola Popstar a podepisuje smlouvu na vydání tří alb s hudebním vydavatelstvím Sony BMG. Na debutovém albu s názvem Ztraceni v inspiracích, které vychází na podzim roku 2004, hostuje například Matěj Homola ze skupiny Wohnout nebo frontman kapely Kryštof Richard Krajčo. Obsahuje hity Motýl, Hvězdář nebo Piloti, které bodovaly v rádiových a televizních hitparádách.

V letech 2005-2006 objíždí UDG celou Českou republiku jako předkapela českých či slovenských skupin Divokej Bill, Kryštof, Horkýže Slíže nebo Wohnout.

Od začátku roku 2006 má skupina nového kytaristu, Francouze Guillauma Kondrackiho, který nahrazuje v sestavě dlouholetého člena Michala Čecha...V nové sestavě na počátku roku 2007 vydává kapela druhé studiové album "Buď a nebe" (Sonymusic) , na němž hostují např. zpěvačka Iva Frühlingová, druhý z bratrů Homolových Honza nebo MC NUC, frontman kapely Skyline. S touto nahrávkou potvrzují UDG pozici jedné z nejtalentovanějších mladých kapel v Čechách. Následují tři turné k podpoře vydání "Buď a nebe" po klubech a kulturních domech, která se těší vysoké návštěvnosti. Řada klubů po celé ČR hlásí vyprodáno vč. například Lucerna music baru či pražského klubu Retro Music Hall s kapacitou 1200 lidí. Písnička Kurtizána získává 3. místo v kategorii skladba roku v anketě Žebřík 2007 a klip k této písni obsadil ve stejnojmenné anketě 2.místo, po té, co exceloval v hitparádě Eso na TV Nova. V roce 2008 získávají UDG dokonce nominaci v nejprestižnější soutěžní kategorii Žebříku, a to na kapelu roku. Zde se utkávají se jmény jako jsou Kryštof či Chinaski.

Na začátku roku 2009 vydávají UDG třetí studiové album s názvem "Autoportrét", které se těší skvělému přijetí ze strany fanoušků i kritiků a vyráží na společné turné s kapelou Wohnout - "Wohnout a UDG T-music tour 2009" do sedmi velkých měst. Téměř všechny zastávky v místech s kapacitou okolo 800 lidí hlásí vyprodáno a na křest Autoportrétu do pražské Incheba arény se dostavuje 2500 fanoušků.

Díky kladnému přijetí třetího alba se UDG dostávají na titulní stranu květnového čísla nejprestižnějšího českého rockového časopisu Report.

K albu Autoportrét vznikají celkem tři videoklipy. První je natočen k titulní skladbě "Kdy zas blíž", druhý k výrazné písni "Éterická" a třetí ke koncertovce "Duše Slečny Mai". První dva videoklipy bodují v hitparádě T-music chart, "Éterická" dokonce v této prestižní hitparádě vítězí a dostává se do rotací rádia Evropa 2. Velmi úspěšný rok 2009 je korunován čtyřmi nominacemi v cenách Žebřík 2009 a to v kategoriích skupina roku, album roku, videoklip roku a skladba roku. V březnu roku 2010 proměňují UDG dvě z těchto nominací. Kromě videoklipu roku za píseň Éterická, triumfují i v hlavní kategorii a odnášejí si sošku za kapelu roku.

Rok 2010 přináší kromě nabitého koncertního programu také jednu změnu v sestavě. Z kapely odchází po čtyřech letech Francouz Guillaume Kondracki a nahrazuje ho liberecký mladík Tomáš Vohradský alias Volt.

V nové sestavě UDG natačí své první DVD v cirkusovém šapitó na Rohanském nábřeží v Praze. Na dosud největší samostatný koncert v historii kapely se přišlo podívat 1500 nadšených diváku, kteří přispěli k úspěchu tohoto ojedinělého koncertního projektu, jehož součástí bylo rovnež vystoupení artistů.

4.března 2011 kapela dostává dvě ceny v anketě Žebřík 2010. Parodický klip na píseň "Duše Slečny Mai" získává třetí místo v kategorii videoklip roku, a co je důležité, kapela obhajuje prvenství v kategorii hlavní a stává se skupinou roku 2010...

V březnu 2011 vychází DVD Cirkus Live!, které kromě výjimečného koncertního záznamu obsahuje řadu bonusů a raritek ukazující kapelu v různých etapách a situacích v posledních deseti letech její existence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama